3. Порядок прийому/ зберігання глобальних/ тимчасових глобальних сертифікатів/інформації про випущені депозитні сертифікати банків, сертифікатів цінних паперів на пред’явника. Зарахування цінних паперів у систему депозитарного обліку, їх облік та зберігання
3.1. Центральний депозитарій приймає на обслуговування лише цінні папери, які зареєстровані у порядку, передбаченому законодавством, та відповідно до чинного законодавства можуть обслуговуватися Центральним депозитарієм.
Цінні папери, емісія яких здійснена за межами України, в тому числі цінні папери іноземних емітентів, обслуговуються Центральним депозитарієм через систему кореспондентських відносин з депозитаріями іноземних держав або міжнародними депозитарно-кліринговими установами.
Центральний депозитарій зараховує цінні папери на рахунки у цінних паперах клієнтів лише після депонування відповідного депозитарного активу або зарахування цінних паперів на рахунок Центрального депозитарію, відкритий в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій організації.
Зарахування цінних паперів у систему депозитарного обліку виконується у відповідності до Регламенту як операція з відображення на рахунках у цінних паперах інформації про збільшення кількості цінних паперів певного випуску.
3.2. Депозитарними активами Центрального депозитарію є:
1 | Глобальні/тимчасові глобальні сертифікати/інформація про випущені депозитні сертифікати банків - для цінних паперів електронної форми існування |
2 | Сертифікати цінних паперів на пред’явника, які пройшли відповідну процедуру перевірки на відповідність вимогам чинного законодавства та на справжність відповідно до даних, зазначених у сертифікаті якості - для емісійних цінних паперів на пред’явника, розміщених у паперовій формі існування (документарній - до набрання чинності Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки») |
3 | Свідоцтва про знерухомлення іменних цінних паперів, які тимчасово зберігаються в Центральному депозитарії до моменту дематеріалізації або анулювання випуску цінних паперів (далі - свідоцтва про знерухомлення), які засвідчують, що інформація про відповідну кількість цінних паперів, що були знерухомлені, обліковувалась в системі реєстру власників іменних цінних паперів на особовому рахунку Центрального депозитарію/іншого депозитарію, діяльність якого припинена на виконання Закону України «Про депозитарну систему України», як номінального утримувача - для іменних цінних паперів документарної форми існування, які були розміщені до набрання чинності Законом України «Про депозитарну систему України» |
4 | Записи на рахунках у цінних паперах Центрального депозитарію в депозитаріях іноземних держав або міжнародних депозитарно-клірингових організаціях |
3.3. В строк, передбачений законодавством, емітент депонує глобальний/тимчасовий глобальний сертифікат/інформацію про випущені депозитні сертифікати банку в Центральному депозитарії.
Депонування глобального/тимчасового глобального сертифікату/інформації про випущені депозитні сертифікати банку в Центральному депозитарії здійснюється згідно з договором про обслуговування випусків цінних паперів.
Глобальний сертифікат, тимчасовий глобальний сертифікат та інформація про випущені депозитні сертифікати банку оформлюється емітентом у формі електронного документа шляхом заповнення відповідної форми у веб-сервісі «Кабінет Клієнта» (opens new window) відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг у порядку, встановленому Регламентом.
При депонуванні глобального/тимчасового глобального сертифікату/інформації про випущені депозитні сертифікати банку в Центральному депозитарії, що передбачає зарахування/списання цінних паперів до/з системи депозитарного обліку, Центральний депозитарій зараховує на рахунок у цінних паперах емітента (або списує з рахунку в цінних паперах емітента) відповідну кількість цінних паперів та у разі наявності глобального сертифікату попереднього випуску цінних паперів здійснює його погашення та вилучення з електронної бази даних або зі сховища, якщо він оформлений у формі паперового документа.
При переоформленні глобального сертифікату на новий, що не супроводжується зарахуванням або списанням цінних паперів, Центральний депозитарій здійснює погашення попереднього глобального сертифіката в порядку, встановленому внутрішніми документами Центрального депозитарію.
Тимчасовий глобальний сертифікат оформлюється на випуск цінних паперів, що розміщуються в електронній формі, та депонується у Центральному депозитарії після отримання емітентом тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів, виданого Комісією та до початку строку укладання договорів з першими власниками (розміщення цінних паперів). Тимчасовий глобальний сертифікат не оформлюється при емісії депозитних сертифікатів банків та цінних паперів інститутів спільного інвестування, що здійснюється з метою спільного інвестування.
Інформація про випущені депозитні сертифікати банку оформлюється на випуск депозитних сертифікатів банку та депонується в Центральному депозитарії до початку розміщення депозитних сертифікатів банку.
Глобальний сертифікат оформлюється на випуск цінних паперів, що розміщені в електронній формі, та депонується у Центральному депозитарії після отримання емітентом свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів, виданого Комісією (крім депозитних сертифікатів банку).
При депонуванні глобального сертифіката внаслідок отримання свідоцтва про реєстрацію випуску (крім депозитних сертифікатів банку) Центральний депозитарій забезпечує заміну на рахунках депозитарних установ та депозитаріїв-кореспондентів цінних паперів випуску, за яким оформлено тимчасовий глобальний сертифікат, на цінні папери випуску, за яким оформлено глобальний сертифікат. Депозитарна установа зобов’язана забезпечити заміну цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках своїх депонентів, клієнтів та відображення обмежень щодо цінних паперів, що зараховуються в процесі заміни тимчасового глобального сертифікату на глобальний сертифікат, якщо такими обмеженнями були обтяжені цінні папери, що списуються в результаті даної операції.
Депонування емітентом глобального сертифіката випуску депозитних сертифікатів банку поєднується з реєстрацією випуску депозитних сертифікатів банку в Центральному депозитарії. Дата депонування глобального сертифіката випуску депозитних сертифікатів банку в Центральному депозитарії є датою реєстрації Центральним депозитарієм випуску таких депозитних сертифікатів банку.
3.4. Центральний депозитарій забезпечує зберігання глобальних/тимчасових глобальних сертифікатів, оформлених у вигляді документів на папері, в сховищі Центрального депозитарію, та оформлених у вигляді електронних документів, в електронній базі даних Центрального депозитарію, протягом всього строку дії свідоцтва/тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів, відповідно до якого оформлено глобальний/тимчасовий глобальний сертифікат.
Центральний депозитарій забезпечує зберігання інформації про випущені депозитні сертифікати банків та глобальних сертифікатів випусків депозитних сертифікатів банків, оформлених у вигляді електронних документів, в електронній базі даних Центрального депозитарію, протягом всього строку існування відповідного випуску депозитних сертифікатів банку.
Облік прийнятих Центральним депозитарієм глобальних/тимчасових глобальних сертифікатів здійснюється відповідно до Положення про глобальний та тимчасовий глобальний сертифікат, затвердженого Комісією, Регламенту та інших внутрішніх документів (стандартів) Центрального депозитарію. Облік прийнятої Центральним депозитарієм інформації про випущені депозитні сертифікати банку здійснюється відповідно до Регламенту та інших внутрішніх документів (стандартів) Центрального депозитарію.
3.5. Депонування сертифікатів цінних паперів на пред’явника до сховища Центрального депозитарію супроводжується складанням первинних документів депозитарного обліку, які є підставою для зарахування цінних паперів, оформлених депозитарним активом, на рахунок клієнта.
Депонування сертифікатів цінних паперів на пред’явника здійснюється за умови надання до Центрального депозитарію таких документів:
акт приймання-передавання цінних паперів на пред’явника;
сертифікати цінних паперів на пред’явника;
оригінал або копія сертифікату якості цінних паперів, що депонуються.
Копія сертифікату якості цінних паперів має бути засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал сертифікату якості.
Знерухомлення цінних паперів на пред’явника, розміщених в паперовій формі існування (документарній – до набрання чинності Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки») в Центральному депозитарії передбачає зарахування цінних паперів на рахунок у цінних паперах депозитарної установи з наступним зарахуванням та обліком прав на цінні папери депозитарною установою на рахунках в цінних паперах власників, та зберіганням сертифікатів цінних паперів в сховищі Центрального депозитарію.
Зарахування цінних паперів на пред'явника на рахунок в цінних паперах клієнта здійснюється протягом одного операційного дня з моменту підписання акту приймання-передавання за умови підтвердження справжності (автентичності) їх сертифікатів. Строк перевірки сертифікатів цінних паперів на пред'явника на справжність (автентичність) залежить від строку виконання таких робіт організацією, що наділена повноваженнями щодо проведення відповідної експертизи.
Облік прийнятих Центральним депозитарієм цінних паперів на пред'явника здійснюється відповідно до цих Правил та Регламенту.
3.6. При депонуванні цінних паперів, що зараховані на рахунок у цінних паперах Центрального депозитарію, відкритий в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій організації, підставою для зарахування таких цінних паперів до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію є:
підтвердження про зарахування цінних паперів на рахунок Центрального депозитарію в депозитарії іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій організації, яке може надходити через мережу S.W.I.F.T. у вигляді відповідного електронного повідомлення або іншим способом, передбаченим договором про кореспондентські відносини;
розпорядження на зарахування цінних паперів, що надається депозитарною установою Центральному депозитарію,
або
розпорядження на зарахування цінних паперів, що надається Центральному депозитарію депозитарієм-кореспондентом - клієнтом Центрального депозитарію.
3.7. Зарахування цінних паперів на рахунки клієнтів здійснюється Центральним депозитарієм протягом одного операційного дня (якщо інше не передбачено законодавством чи відповідним договором) з дати отримання депозитарного активу та відповідних первинних документів депозитарного обліку, які є підставою для зарахування цінних паперів, оформлених цим депозитарним активом.